Testování v počítačových učebnách na FF MU
Informace k testování studentů v počítačových učebnách B2.33, G02, G21, G22 a L11.
Aktuální verze zabezpečeného prohlížeče z licenčních důvodů nepodporuje přehrávání některých typů audiovizuálních souborů (např. mp4, mkv apod.).
Pokud v testech, které budete v zabezpečeném režimu zadávat, používáte videa či zvukové nahrávky, napište nám prosím s předstihem na elf@phil.muni.cz, pomůžeme Vám s kontrolou funkčnosti a případným převodem do vhodného formátu.
2. Obecně o zabezpečení testů
Důležitým předpokladem úspěšného testování je zabezpečení testů před zcizením. Jestliže test skládá postupně několik skupin studentů, závisí úspěšnost testování na dvou hlavních předpokladech:
1. Test je v době konání testu přístupný pouze studentům přítomným v počítačové učebně.
- Tento předpoklad lze splnit přímo prostředky ELFu: každý test lze chránit heslem a omezit přístup k němu (podle IP adresy) pouze na vybrané počítače. Viz následující kapitola.
- Důležité:Heslo ani omezení na vybrané počítače nechrání přístup k výsledkům testu, jestliže student už ukončil alespoň jeden pokus. Jaké informace se mu při prohlídce jeho předchozích pokusů zobrazí, záleží na nastavení v sekci Možnosti prohlídky. Viz následující kapitola.
2. Studenti nemají možnost vygenerovaný test uložit na paměťové médium a dále s ním manipulovat.
- Tento předpoklad lze naplnit použitím speciálního účtu vytvořeného pouze pro potřeby testování, kterým se studenti přihlašují k počítačům v učebnách - namísto obvyklého přihlášení pomocí UČO + sekundární heslo (více viz následující kapitola). V současnosti jsou k dispozici dva zkouškové účty, přičemž na každý z nich jsou aplikována odlišná omezení:
- Standardní zkouškový účet (pouze Elf)
- Vhodný pro psaní klasických testů v Elfu.
- Povolena jediná spustitelná aplikace – webový prohlížeč Mozilla Firefox ve speciální úpravě (Portable). Při pokusu o spuštění jiné aplikace se objeví varovná hláška - viz obr. 1.
- Prohlížeč spuštěn po přihlášení automaticky, a to v režimu zobrazení přes celou obrazovku (nejsou v něm vidět nástrojové lišty v záhlaví a tlačítka - viz obr. 2). Toto nastavení je fixní a uživatelé nemají možnost je měnit.
- Omezena možnost manipulovat s nastaveními prohlížeče a především odebrána možnost prohlížet zdrojový kód stránky nebo stránku či zdrojový kód uložit.
- Zakázána možnost připojit a načíst obsah externích paměťových médií (především USB disků).
- Zkouškový účet pro testování s Wordem
- Vhodný pro psaní esejí, které lze pak odevzdat jako úkol do Elfu (viz návod).
- Povoleny jsou dvě spustitelné aplikace – webový prohlížeš Mozilla Firefox ve speciální úpravě (Portable) a textový editor MS Word. Při pokusu o spuštění jiné aplikace se objeví varovná hláška – viz obr. 1.
- Prohlížeč i Word se po přihlášení spouští automaticky. Mezi oběma programy je možné libovolně přepínat.
- Umožněn je přístup na cloudové úložiště (Disk X), na které je možné předem nahrát zadání. Síťové prvky v programu MS Word (slovník, úložiště OneDrive) jsou zakázány.
- Další omezení jsou stejná jako u standardního zkouškového účtu.
Nutným předpokladem funkčnosti tohoto řešení je, aby se studenti k počítačům v učebně přihlásili právě pomocí jednoho ze zkouškových účtu.
Obr. 1: Při pokusu spustit jinou aplikaci než prohlížeč Firefox odpoví počítač tímto upozorněním
Obr. 2: Prohlížeč Mozilla Firefox Portable po spuštění