Nápověda pro studenty

2. První kroky studenta

Přihlaste se do ELFu

Do fakultního e-learningového systému ELF, který najdete na adrese elf.phil.muni.cz, se studenti přihlašují pomocí svého UČO a sekundárního hesla. Není přitom zapotřebí zakládat účet, pokud přistupujete do ELFu poprvé, účet se vám vytvoří automaticky v rámci prvního přihlášení do systému

Přihlašovací okno se na hlavní straně ELFu nachází vlevo vedle informačního banneru (obr. 1). Po kliknutí na tlačítko "Přihlásit se" je uživatel přesměrován na univerzitní stránku, kde zadá přihlašovací údaje.


Obr. 1: Přihlašovací oko na hlavní straně ELFu

Seznamte se s prostředím ELFu

Po přihlášení se vám vždy zobrazí hlavní strana ELFu s informačním bannerem v horní části. V něm najdete aktuality (tipy pro práci s kurzy, informace o akcích a workshopech Kanceláře e-learningu, novinky ze stipendijního programu apod.), informace pro učitele a pro studenty a kontakty na pracovníky podpory Kanceláře e-learningu. 

V sekci Pro studenty najdete odkazy do tohoto webu a budete se tak moci rychle dostat k uživatelské nápovědě nebo informacím o e-learningovém stipendijním programu pro studenty FF MU.

Pod informačním bannerem se nachází sekce Moje kurzy, kde se vám bude zobrazovat seznam všech kurzů, do kterých jste aktuálně zapsáni. 

Zjistěte, do kterých kurzů jste již zapsáni

Všechny kurzy, do kterých jste zapsáni, najdete na hlavní straně ELFu v sekci Moje kurzy. Zápis studentů vždy provádějí vyučující daných kurzů. Ve většině z nich vyučující nastavují automatický zápis studentů podle IS MU, to znamená, že do kurzu v ELFu se dostanete, pokud již máte odpovídající předmět zapsaný v ISu. V ojedinělých případech vyučující volí i jinou metodu zápisu a studenti se pak při zápisu řídí jejich pokyny.

Pokud máte za to, že byste do některého kurzu již měli být zapsáni, ale na hlavní straně ELFu jej nevidíte, kontaktuje vyučujícího kurzu. Důvodem většinou je, že vyučující daný kurz studentům ještě nezpřístupnil.

Naučte se pracovat s navigací v ELFu

Při orientaci v kurzech i v celém ELFu vám může pomoci několik prvků, které mohou práci v kurzech výrazně urychlit. 

Název kurzu na horní liště

Potřebujete-li se při procházení materiálů a aktivit v kurzu dostat na zpět hlavní stranu kurzu, můžete tak udělat kliknutím na název kurzu na horní liště ELFu (obr. 2).


Obr. 2: Název kurzu v horní liště

Sova na horní liště

Pokud z konkrétního kurzu chcete odejít a dostat se zpět na hlavní stranu ELFu, stačí kliknout na logo sovy, které se nachází v horní liště vedle názvu kurzu (obr. 3).


Obr. 3: Logo sovy v horní liště

Drobečková navigace

Při studiu v konkrétním kurzu se vám pod horní lištou bude vždy zobrazovat drobečková navigace, pomocí které se můžete při procházení konkrétních materiálů a aktivit v kurzu orientovat (obr. 4). Budete tak vždy vědět v jakém kurzu se nacházíte, případně ve které jeho kapitole a ve kterém materiálu a kliknutím na některou položku v této navigaci se budete moci rychle dostat tam, kam potřebujete.


Obr. 4: Drobečková navigace v kurzu v ELFu

Blok Navigace 

Postranní blok Navigace se vždy zobrazuje na všech stránkách v rámci celého ELFu. Tento blok je totiž, na rozdíl od většiny ostatních v ELFu, pevně daný a nelze jej odstranit ani skrýt.

Blok navigace obsahuje následující odkazy, které lze rozbalit nebo sbalit (obr. 5):

  1. Titulní stránka – odkazuje na titulní stránku ELFu
  2. Můj ELF – odkazuje na osobní stránku každého uživatele, kde jsou zobrazeny jeho kurzy
  3. Aktuální kurzstruktura a informace o kurzu, ve kterém se student momentálně nachází
  4. Moje kurzyvšechny kurzy, do kterých je student zapsaný

Obr. 5: Odkazy v bloku navigace