Kurz je věnován základům vytváření a proměnám vztahu mezi ženami a muži v křesťanské kultuře. Zaměřuje se na problematiku náboženské legitimizace uvedeného vztahu, jak je možné ji sledovat v náboženské rovině a v paralelní rovině sociálních reprezentací. Uvedenou tematiku sleduje v širším kontextu religionistické metodologie a genderových studií.
V období starověku a středověku představuje ženskou a mužskou dimenzi křesťanského náboženství, která se v oficiální/normativní rovině projevuje např. ve vzniku a rozvoji mariánského kultu a kultu svatých v teologicky promýšlených vzorcích, zatímco rovina žitého náboženství je pro ně výzvou.
Pozornost je věnována vzniku a proměnám kultu Marie, pojetí tělesnosti, panenství a panictví, procesu sakralizace manželství, ideálům rytířské kultury a konstrukci obrazu Madony, stejně jako kontextuálním proměnám ocenění nebo odsouzení žen za strany mužů (světice – čarodějnice).
S využitím případových studií jsou představeny ilustrativní příklady žen a mužů naplňujících ideální vzorce stejně jako těch, kteří se oněm vzorcům vymykají. Základem studia je historická kontextuální analýza pramenů.
Po absolvování kurzu budou absolventi schopni:
- poskytnout přehledný výklad o vzniku a vývoji mariánského kultu;
- porozumět a vysvětlit komplexnost faktorů podmiňujících status a role žen ve vývoji starověké a středověké křesťanské kultury;
- porozumět náboženským aspektům života žen v uvedeném období;
- shrnout a analyticky komentovat historické prameny k danému tématu.
- Učiteľ: Iva Doležalová