Anotace

Kurz je historickým přehledem vývoje indických kultur a společností pojatým jako popis vrstvení inovací spojených s proměnami ekonomických, politických a společenských podmínek, a transformovaných do nových podob tradice organizující životní styly a kolektivní strategie řešení základních životních problémů. Přednášky tak představují vrstvení kulturních zdrojů, z nichž čerpají rozmanité tradice, s nimiž se lze na rozlehlém prostoru Jižní Asie setkat. Způsoby mobilizace těchto kulturních zdrojů a jejich zhodnocování v kontextu institucionalizace různých způsobů pospolného života a utváření kolektivních identit představují základní témata, jimž je uvedený historický popis vrstvení inovací jakožto způsobů obohacování sdílených tradic podřízen.

Protože Jižní Asii výrazně ovlivnily kontakty s arabským, perským i mongolským kulturním okruhem, je v kurzu pozornost věnována nejen tradicím čerpajícím z bráhmanských sanskrtských zdrojů (višnuismus, šivaismus, šaktismus) nebo se vůči nim vymezujícím (buddhismus, džinismus, tantra), ale také ze zdrojů perských a arabských, tj. indickému islámu, a především pak jejich intenzivnímu prolínání.

Studující by se po absolvování kurzu měli základně orientovat v kulturních dějinách Jižní Asie s důrazem na bohatou akulturaci rozličných tradic především ve vztahu k ústředním problémům vedení šťastného života.

Literatura ke studiu: 

1) Povinná:
Základní příručky:

  • Pavel Hons, Kasta a basta! Pohled na kastovní systém, tentokrát převážně zdola, Praha: Academia 2019.
  • Axel Michaels, Hinduism: Past and Present, Princeton: Princeton University Press 2004.

Znalost látky těchto dvou publikací společně s přednáškami dostačuje k úspěšnému napsání závěrečného testu. Obě publikace zde v Elfu máte dostupné elektronicky.
Pokud se jedná o problematiku kast, zjistíte, že Honsova kniha Kasta, a basta! dobře popisuje násilí na dalitech a dalitské strategie odporu proti vyšším kastám a kastovnímu násilí, ale nepředkládá nic na způsob antropologické prezentace kastovního společenského uspořádání (jež je vlastně specifickým typem příbuzenské společenské struktury). Antropologický výklad kast v obsáhlejší podobě najdete v povinné četbě v knize Axela Michelse v kapitole 4. The Social System. Pokud byste ale hledali též dobrý a stručný antropologický úvod v češtině (byť s problematickými přepisy termínů z indických jazyků: konkrétně má být "džadžmání" namísto "jajmani"), najdete jej zde:
  • Thomas Hylland Eriksen. 2008. "Společenské hierarchie," in: Sociální a kulturní antropologie: Příbuzenství, národnostní příslušnost, rituál. Praha: Portál, 177-193.
Sám Pavel Hons zároveň napsal text, který lze číst tak trochu jako úvod k jeho knize. Tímto textem je úvodní stať k výboru z dalitské literatury v tamilštině a hindštině, který uspořádal společně s Dagmar Markovou:
  • Pavel Hons. 2012. "Dalité v Indii," in: Pavel Hons - Dana Marková. Když němí promluví: Antologie hindské a tamilské dalitské literatury. Pavel Mervart, 9-51.
Oba tyto texty máte v doplňkových studijních materiálech.

Základní pramenná literatura:

  • Miltner, Vladimír. Mahábhárata, aneb, Velký boj. Praha: Argo, 2011.

Kniha je dostupná v knihovní e-výpujčce zde. Studium příběhu Mahábháraty je nutné k úspěšnému absolvování průběžného testu, který je testem z věcné znalosti příběhů v Mahábháratě obsažených.

2) Doporučená a rozšiřující literatura:

Jako doporučenou souhrnnou příručku ke kurzu lze použít též knihu:

  • Fred W. Clothey. 2006. Religion in India: A Historical Introduction. London - New York: Routledge.
Tato kniha je též dostupná naskenovaná v Elfu.

Některá další témata též naleznete zpracovaná v některých částech českých publikací, například:

  • Strnad, Jaroslav – Jan Filipský – Jaroslav Holman – Stanislava Vavroušková, Dějiny Indie, Praha: Nakladatelství Lidové noviny 2003, s. 168-191 ,301-319, 364-370, 495-506 (obecné historické úvody do jednotlivých dějinných období).
  • Zbavitel, Dušan, Hinduismus a jeho cesty k dokonalosti, Praha: DharmaGaia 1993.
  • Zbavitel, Dušan, Otazníky starověké Indie,Praha: Nakladatelství Lidové noviny 1997, s. 7-61

Obě Zbavitelovy knihy vám zprostředkují vhled zejména do jistých filosofických diskusí, do dějin literatury a do některých otázek starověké historie. Výrazně nedoporučuji jejich studium pokud se jedná o sociologická a antropologická témata jako sociální systém (třeba kasty), rituály, pokud jde o jejich společenské a kulturní souvislosti, formování identit a vlastně cokoliv, co se týká všední praxe a politiky a jejich sociálních a kulturních souvislostí.)

Védské období lze studovat v:

  • Knipe, David M., Hinduismus: Experimenty s posvátnem, (Náboženské tradice světa 4), Praha: Prostor 1997, s. 27-68, a
  • Vavroušek, Petr, „K védské literatuře, mytologii a kultu“, in: Védské hymny, přel. Oldřich Friš, (Prameny hinduismu 1), Praha: DharmaGaia 2000, s. 111-177.

Moderní reformní hnutí lze studovat ze

  • Stanislava Vavroušková, „Tradice a moderní společnost: Hinduismus“, in: Dagmar Marková (ed.), Náboženství v asijských společnostech: Tradice a současnost, Praha: Orientální ústav Akademie věd České Republiky 1996, 93-171, nebo z odpovídajících kapitol v přepracovaném vydání téhož (viz Vavroušková, Stanislava (ed.), Náboženství a společnost v jižní a jihovýchodní Asii: Tradice a současnost, Praha: Orientální ústav AV ČR 2005.)

Islám v Indii je v češtině blízkém jazyku dobře zpracován v:

  • Dušan Deák, Indický svätci medzi minulosťou a prítomnosťou Hĺadanie hinduistov a muslimov v Južnej Ázii. Trnava: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave 2010.

Některá speciální dílčí témata (například tantrické písně o nesmrtelnosti, Durgá púdža a její politické souvislosti, Sahadžijá, estetika v kršnovské bhakti) jsou pěkně zpracována v

  • Lubomír Ondračka (ed.), Mé zlaté Bengálsko, Praha: ExOriente a FF UK 2008.

Důkladnější znalost pramenů lze čerpat především z:

  • Dušan Zbavitel (ed.), Základní texty východních náboženství I: Hinduismus, Praha: Argo 2007. 
  • Védské hymny, přel. Oldřich Friš, (Prameny hinduismu 1), Praha: DharmaGaia 2000.
  • Upanišady, přel. Dušan Zbavitel, Praha: DharmaGaia 2004.
  • Vladimír Miltner, Kršna a osm pečetí, Praha: DharmaGaia 1994 (kršnovská bhaktická poezie).
  • Zbavitel, Dušan a VĀLMĪKI. Rámájana. Praha: Argo, 2000.